História
Dokonca aj Alpy začali v malom. Rovnako ako pohorie v srdci Európy, aj Hoval sa rozrástol na pevne etablovanú entitu: rôznorodú, prominentnú, mimoriadnu. Pohľad späť odhaľuje fascinujúcu históriu. Vidíme malú kovoobrábaciu dielňu vo Vaduze, prevratné vynálezy a ďalekosiahle rozhodnutia. Všetko to začalo multifunkčným sporákom, ktorý sa dal použiť na varenie aj kúrenie. Hoval po prvýkrát premenil svoju víziu na skutočnosť: vyššia energetická účinnosť v jedinom kombinovanom systéme. Inšpirovaný týmto jednoduchým, ale dômyselným nápadom, Hoval postavil čoraz sofistikovanejšie ohrievače pre rôzne zdroje energie. Systémy na vetranie a chladenie čoskoro rozšírili sortiment. Dnes táto široká odbornosť viedla k vzniku inteligentných systémových riešení pre príjemnú vnútornú klímu.
Prvé roky budujú základy
1897:
Gustav Ospelt starší otvára kovoobrábaciu dielňu vo Vaduze v Lichtenštajnskom kniežatstve.
1932:
Gustav Ospelt získava oprávnenie na výstavbu vykurovacích systémov.
1942:
Základný kameň je položený: z jednoduchých kachlí vzniká systém ústredného kúrenia. Gustav Ospelt patentuje svoj nápad a EMPA (Švajčiarske federálne laboratóriá pre vedu o materiáloch a technológiu) prvýkrát potvrdzujú jeho vysokú účinnosť v testovacej správe.
1945:
Registrovaná je značka "Hoval". Názov je skratkou pre stavbu vykurovacích zariadení Ospelt Vaduz Lichtenštajnsko.
1946:
Prvá internacionalizácia so založením spoločností v Rakúsku a Švajčiarsku.
1953:
Prvý kotol s integrovaným zásobníkom teplej vody, Hovaltherm, prezývaný „raketa“, prináša revolúciu na európskom trhu kotlov.
1955:
Licenčná zmluva s oceliarskou spoločnosťou Friedrich Krupp na oceľové kotly generuje rýchly rast a otvára Hoval nemecký trh.
1957:
Výstavba areálu „Neugut“ v priemyselnej zóne Vaduz. Odvtedy je tu sídlo skupiny spoločností Hoval.
1957-1967:
Počas tohto desaťročia sa zakladajú spoločnosti vo Veľkej Británii a Taliansku a podpisujú sa ďalšie výhodné licenčné zmluvy.
Nové technológie spôsobujú revolúciu na trhu
1960:
Prvý kompaktný kombinovaný kotol s oddelenými spaľovacími komorami na kvapalné, plynné a tuhé palivá je pripravený na trh – v ôsmich rôznych verziách.
1967:
Prvý vysokovýkonný ohrievač vody, Modul-plus, aj dnes zaručuje najvyššiu úroveň pohodlia teplej vody, pričom vynikajúco funguje pri kolísavých špičkových požiadavkách a zároveň spĺňa najprísnejšie špecifikácie hygieny vody. Hoval oslavuje míľnik: 100 000. kotol opúšťa závod Vaduz. V celej Európe bolo do tejto doby vyrobených už 350 000 kotlov Hoval.
1968:
Hoval získal svoj prvý patent na vykurovacie plochy s názvom „Fischgratrohr“ alebo „rúrka z rybej kosti“, ktorá dosahuje enormné zisky v prenose tepla a tým aj v účinnosti. Nasledujú ďalšie patenty vykurovacej plochy.
1970:
Rozšírenie produktového spektra o priemyselné vetracie jednotky a hliníkové doskové výmenníky tepla na rekuperáciu energie v klimatizačných a ventilačných systémoch a v spracovateľskej technike.
1976:
Zavedenie decentralizovaného zariadenia na vetranie priemyselných hál s rekuperáciou tepla. Použitie tohto zariadenia znižuje potrebu energie na vykurovanie až o 60 percent.
1979:
Registrácia patentu, ktorý určuje trend: samočistiaca termolytická vykurovacia plocha. Celá séria malých a stredne veľkých kotlov je pomenovaná po úspechu Hoval: ich mená končia na „Lyt“
1982:
Hoval začína vývojový projekt s Ruhrgas Deutschland pre plynové predzmiešavacie horáky. Tieto horáky zaručujú obzvlášť nízke hladiny škodlivín pri spaľovaní. Nový vývoj vstupuje do sériovej výroby v roku 1986 pod názvom Ultraclean.
1984:
Pre ešte vyššiu efektivitu pri vetraní a vykurovaní priemyselných hál Hoval vyvíja jedinečný vírový rozdeľovač vzduchu Air-Injector.
Zameranie sa na efektivitu a environmentálne vedomie
1987:
S drevosplyňovacím kotlom Hoval predstavuje technológiu splyňovania biomasy. Trojstupňový spôsob spaľovania sa čoskoro stane štandardom na trhu.
1993:
Výskum najefektívnejšej kondenzačnej technológie vrcholí v patentovanom Hoval aluFer, výmenníku tepla s integrovanou hliníkovou mikroštruktúrou. Energetická efektívnosť, úspora nákladov a dlhá životnosť sú len niektoré z výhod celej generácie plynových kondenzačných jednotiek, ktoré sa prvýkrát sériovo vyrábali v roku 1994.
1994:
Patentovaná technológia prvej recirkulačnej chladiacej jednotky Hoval umožňuje nákladovo efektívne vykurovanie a chladenie vysokých priestorov iba jedným zariadením.
1999:
Hoval uvádza na trh olejový kondenzačný kotol MultiJet s revolučnou vykurovacou plochou. Jeho technológia s tryskovými vložkami dosahuje optimálne úrovne prenosu tepla, výsledkom čoho je vynikajúca účinnosť, veľmi tichý chod a výnimočne kompaktný dizajn.
.
2001:
Využitie alternatívnych energií vstupuje do novej dimenzie s vývojom horizontálneho rúrkového horáka pre kotly na pelety. Efektívne, kompaktné, spoľahlivé a pohodlné – tieto slová popisujú premenu dreva na teplo pomocou série BioLyt.
2001-2004:
Hoval rozširuje svoju celosvetovú predajnú sieť o vlastné pobočky v Poľsku, Českej republike a na Slovensku.
.
2004:
Hoval vyvíja špeciálny sorpčný povlak pre termokolesá, ktorý prenáša nielen teplo, ale aj vlhkosť. Táto technológia vytvára konštantnú, príjemnú vnútornú klímu a vynikajúci komfort bývania pomocou ventilačných systémov s reguláciou chladenia alebo vlhkosti, ako je napríklad systém riadenej domácej ventilácie HomeVent.
2005:
Po viac ako 20 rokoch podnikania v Číne zakladá Hoval svoju prvú predajnú spoločnosť v Ázii.
2006:
UltraOil, prvá olejová kondenzačná jednotka založená na výmenníku tepla aluFer, ide do sériovej výroby. Dnes ide o veľmi úspešnú produktovú skupinu, ktorá generuje výkon 16 – 600 kilowattov.
Hoval vstupuje do nových oblastí
2006-2008:
Najnovšie predajné spoločnosti Hoval otvárajú svoje brány v Rumunsku, Španielsku, Francúzsku a Chorvátsku.
2007:
Ekologické chladenie s recirkuláciou bez chladiva, ktoré nielen znižuje spotrebu vody, ale dosahuje maximálnu úroveň adiabatickej účinnosti.
2008:
Hoval investuje do výroby tepelných čerpadiel so spoločnosťou Wärmepumpen GmbH v Matrei (WPM), Východné Tirolsko.
2010:
Hoval predstavuje nový obchodný sektor odovzdávacích staníc tepla a kombinovanej výroby tepla a elektriny.
2011:
Nový dizajn: Červená farba a dynamické línie vyjadrujú sebavedomie. Bulharsko a Singapur sa pripájajú k medzinárodným lokalitám Hoval
.
2013:
Hoval buduje vo Vaduze výrobnú linku na výrobu tepelného solárneho kolektora UltraSol. Jeho dizajn je jedinečný: sotva viditeľný hliníkový profil spája kolektorové dlaždice a inštalácia pôsobí na streche homogénne.
2014:
Nová pobočka v Dánsku zastupuje Hoval v Škandinávii. Akvizícia švédskej spoločnosti Enventus AB posilňuje podnikanie spoločnosti Hoval v oblasti zhodnocovania energie.
2015:
Hoval oslavuje 70. výročie. Digitalizácia zaberá: Pomocou novo predstavenej riadiacej platformy TopTronic E môže široká škála tepelných generátorov Hoval komunikovať online a prispôsobiť svoju prevádzku predpovedi počasia.
2016:
Hoval posilňuje svoju divíziu sietí diaľkového vykurovania a získava nemeckú spoločnosť YADOS GmbH.
Hoval je pripravený na digitálnu budúcnosť
2018:
Riešenia Hoval sú optimalizované digitálnym sieťovaním.
2020:
Hoval využíva na prevádzku tepelných čerpadiel novej generácie najmodernejšie technológie a prírodné chladivá.
2021:
Hoval predstavuje IoT platformu HovalConnect a novú generáciu UltraGas 2 s patentovaným výmenníkom tepla TurboFer.