Klimatizačné systémy a ventilačná technika: dizajnová dokonalosť pre logistické haly

Klimatizačné systémy a ventilačná technika: dizajnová dokonalosť pre logistické haly

Pri navrhovaní ventilačných systémov pre logistické haly vždy platia základné princípy mechaniky prúdenia vzduchu – bez ohľadu na špecifické požiadavky na teplotu haly.

  • Blog
  • Koncový zákazník - investor
Tieto zásady ovplyvňujú plánovanie, inštaláciu a v konečnom dôsledku aj náklady (prevádzkové aj iné) vzduchotechniky. Aby sme uviedli jeden príklad, je dôležité zamerať sa na vertikálny teplotný gradient, ktorý minimalizuje tepelné straty udržiavaním nárastu teploty čo najnižšie, najmä v oblasti pobytovej zóny. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je zachovať maximálnu cirkuláciu vzduchu v uličkách. Podmienky prúdenia budú optimalizované napríklad použitím mriežkových regálových systémov, ktoré sú priepustné a majú medzeru medzi nimi a podlahou.

Výhody vírivej výustky vzduchu

Špecifické prietokové vlastnosti vírivej výustky vzduchu – vrátane patentovaného Air-Injector od Hoval – zaisťujú, že vzduch v halách je distribuovaný presne podľa potreby.

V režime vykurovania je vysoko koncentrovaný prúd vzduchu emitovaný vysokou rýchlosťou z rozdeľovača a okolo vzduchového stĺpika vzniká podtlakový rozdiel. V dôsledku toho sa okolitý vzduch presúva z oblasti stropu a v menšej miere z horných políc smerom k prúdu vzduchu. S rastúcou hĺbkou prieniku sa prúd vzduchu spomaľuje, okolitý podtlak sa znižuje a navodzuje sa okolitý vzduch. Prúd potom dosiahne k podlahe.


Aby tok efektívne prechádzal do ďalších regálov, medzi podlahou a regálom by mal zostať priestor 0,2 až 0,3 metra (m). Zlepšená distribúcia vzduchu umožňuje optimalizovať prúdenie až do troch uličiek so sériou vzduchových priechodov. (Pozri Obr. 1: Prúdenie vzduchu cez uličky.)

Rady regálov obmedzujú rotačne symetrické prúdenie vírivej výustky vzduchu. Čelá regálov pôsobia ako steny, pokiaľ ide o prúdenie vzduchu, čo spôsobuje vytváranie stenových trysiek. Tieto majú širší dosah ako otvorené trysky a väčšiu montážnu výšku, než je tomu pri rozvodoch s voľným prietokom. Toto zvýšenie môže byť až 1,5 m.

Obr. 1: Prúdenie vzduchu uličkami: vzduch privádzaný zvisle zhora umožňuje dosiahnuť nízke teplotné gradienty po celej výške. V hale, ktorá je vysoká medzi ôsmimi a dvadsiatimi metrami, budú hodnoty zvyčajne medzi 0,15 a 0,25 Kelvina.

Dodržiavanie požadovanej teploty

Ak skladovaný tovar nemá žiadne špecifické teplotné požiadavky, ideálna priestorová teplota je vo všeobecnosti medzi teplotou bez mrazu a 16 stupňov Celzia. Teplotu okolo osem stupňov Celzia možno považovať za bezmrazovú (pri použití vodou riadených systémov bez glykolu a spínacej teplote päť stupňov Celzia na statore mrazu). Jednotlivé vetracie jednotky sú potom prevádzkované s tepelným výkonom vyplývajúcim z maximálneho možného teplotného rozdielu pri pevnej montážnej výške a objemovom prúde. Na udržanie bezmrazovej teploty v miestnosti je potrebný riadiaci systém on-off a je potrebné nainštalovať len niekoľko jednotiek.

Maximálne prípustné teploty (horný teplotný limit)

Tie platia napríklad pri skladovaní potravín alebo farmaceutických výrobkov a zvyčajne sú pod 25 stupňov Celzia. V prípade priameho fúkania vzduchu na horné police nesmie teplota privádzaného vzduchu v režime vykurovania prekročiť hornú hranicu teploty. To umožňuje len malý rozsah teplôt a následne nízky tepelný výkon, čo znamená, že na udržanie teploty je potrebné inštalovať relatívne veľké množstvo VZT jednotiek.

Tu prichádzajú na rad vírivé výustky vzduchu, pretože zvyšujú teplotný rozsah a tepelný výkon. V režime vykurovania je prúdenie vzduchu silne koncentrované a nie je potrebné privádzať vzduch priamo do horných políc. V dôsledku toho môže byť privádzaný vzduch vháňaný s teplotou približne o tri Kelviny (K) vyššou ako je požadovaná horná hraničná teplota. Potrebný tepelný výkon je potom možné dosiahnuť s menším počtom jednotiek, čo znižuje počiatočné investície a priebežné prevádzkové náklady – a samozrejme je to dobrá správa aj pre životné prostredie.

Počas letných mesiacov je možné udržiavať nastavené teplotné limity pomocou recirkulačných alebo vonkajších vzduchových jednotiek. Na priame a/alebo nepriame chladenie je možné použiť vonkajší vzduch. Dôrazne sa odporúča automatické riadenie systému, aby sa prísne dodržiavali tieto teplotné limity.

Ak je potrebné dodržať dolnú a hornú hranicu teploty, rozhodujúci je vertikálny teplotný gradient. Ak je napríklad potrebné skladovať tovar v rozmedzí od 18 stupňov Celzia do 21 stupňov Celzia (3 K), výška haly nesmie presiahnuť 12 m so sklonom 0,25 K/m.

Centrálny alebo decentrálny zdroj tepla/chladu

Prívod vykurovacích a chladiacich médií môže byť centralizovaný alebo decentralizovaný pre jednotky s recirkuláciou a vonkajším vzduchom. Čo sa týka logistických hál, najlepšou možnosťou sú decentralizované riešenia. Ich realizácia s jednotkami s recirkuláciou a/alebo vonkajším vzduchom, vybavenými reverzibilnými tepelnými čerpadlami, je oveľa menej nákladná ako centralizované zásobovanie pozostávajúce z kotla, chladiča vody a súvisiaceho hydraulického systému. Keďže decentralizované systémy nevyžadujú vlastnú kotolňu, ušetrí sa aj cenný priestor. Ďalšou výhodou decentralizovaných systémov vykurovania a vetrania je, že z konštrukčného hľadiska sa jednotlivé menšie bodové zaťaženia ľahšie integrujú do konštrukcie haly ako veľké jednotlivé zaťaženia.

Prívodný vzduch a koncentrácia znečisťujúcich látok

Ak sa v hale používajú dieselové vysokozdvižné vozíky, sú záväzné dodatočné technické predpisy špecifické pre danú krajinu. Aby sa predišlo prekročeniu prípustných koncentrácií škodlivín, musí sa v prípade potreby zodpovedajúcim spôsobom upraviť prietok privádzaného vzduchu.

Moderné elektrické vysokozdvižné vozíky sú poháňané lítium-iónovými batériami. Pri nabíjaní sa neuvoľňuje žiadny vodík, čo ich stavia do výhody oproti štandardným oloveným batériám. To tiež znamená, že ich nabíjacie stanice nemusia spĺňať smernicu ATEX pre ochranu a prevenciu výbuchu a nie je potrebné prijímať žiadne ďalšie opatrenia na vetranie. Ak sa používajú regálové dopravné systémy, pri výpočte chladiaceho zaťaženia je potrebné vziať do úvahy teplo uvoľňované systémami.

Buďte o krok vpred s naším newsletterom!

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber nášho newsletteru a získajte viac exkluzívneho obsahu, ako je tento, ešte pred jeho zverejnením na našej webovej stránke. Buďte prví, ktorí budú dostávať štatistiky, aktualizácie a cenné informácie priamo do vašej doručenej pošty. Nepremeškajte – pridajte sa k našej komunite ešte dnes.