Vyhnite sa kontaminácii legionelami vo vašej teplej úžitkovej vode

Vyhnite sa kontaminácii legionelami vo vašej teplej úžitkovej vode

Ak spravujete nemocnicu, hotel alebo vlastníte akýkoľvek vykurovací systém, prečítajte si naše tipy, ako sa legionele vyhnúť.

  • Blog
  • Koncový zákazník - investor
Nesprávna mikroklíma s malou filtráciou vzduchu môže podporiť rast obrovského množstva kontaminantov, vrátane skupiny Legionella. Tie sa môžu množiť a spôsobiť mnohé zdravotné problémy.

Čo je Legionella?

Aj malý objem vody môže byť dokonalým miestom na rozmnožovanie mikroorganizmov. Jedným z mikroorganizmov, ktoré obývajú umelé vodné prostredie a vlhké oblasti, je neslávne známa baktéria Legionella pneumophila. Nachádza sa aj vo vnútrozemských vodách, ako aj v moriach, vlhkej pôde, machu a pilinách a dokonca aj v systémoch zásobovania vodou v budovách. Baktérie zo skupiny Legionella boli objavené v roku 1976 v súvislosti s atypickým prípadom zápalu pľúc, ktorý postihol veteránov americkej légie, ktorí boli ubytovaní v hoteli vo Philadelphii. Médiá to nazvali „Legionárska choroba“ a patogén sa nazýval Legionella pneumophila.

Baktérie Legionella vo vodných systémoch

Umelé prostredia, v ktorých sa tieto baktérie množia, sú: chladničky, klimatizačné zariadenia, systémy teplej vody pre domácnosť, ohrievače a zásobníky vody a lekárske prístroje, ktorých povrchy prichádzajú do styku s vodou. Ich rozvoju napomáha nevyhovujúca kvalita vody vo vodovodných systémoch, nesprávna prevádzka a nedostatočný hygienický dozor nad zariadeniami a systémami.

Nákres 1. 3D vizualizácia Legionella pneumophila

Ako sa množí Legionella?

Najbežnejšími zdrojmi kontaminácie sú systémy teplej úžitkovej vody a klimatizácie. Baktérie Legionella sa nakazia priamo konzumáciou kontaminovanej vody. Keď sa dostanú do tela, môžu spôsobiť atypický zápal pľúc a horúčku, ktorú môžu sprevádzať silné bolesti hlavy, triaška, hnačka a dýchacie ťažkosti. Baktérie sa rozmnožujú v teplotnom rozmedzí 20-50°C – optimálna teplota pre ich vývoj je však 38°C. Pri teplotách nad 50 °C sa nerozmnožujú a pri teplote vody nad 70 °C hynú. Rastu baktérií Legionella v systémoch teplej vody pre domácnosť napomáha prítomnosť biofilmov a mechanických usadenín, kde žijú iné baktérie. Týka sa to najmä nevhodne navrhnutých systémov vo veľkých budovách – systémov, ktoré nemajú cirkuláciu, sú predimenzované spôsobujúce dočasné stagnácie prietoku a ktoré majú takzvané „slepé uličky“.

Ako bojovať s legionelou

Legionelu v systémoch možno eliminovať chemickou alebo tepelnou metódou. V čistých systémoch, ktoré neobsahujú biofilmy, sa baktérie Legionella nemnožia v takej miere, a preto je dôležité správne navrhnúť a realizovať systém teplej vody pre domácnosť. Správnym technickým riešeniam môžete zabrániť množeniu baktérií vo vodovodných systémoch:

  • Na odberných miestach by sa teplota úžitkovej vody mala pohybovať nad 55°C.
  • Zabezpečte, aby sa voda pravidelne ohrievala na 70–80 °C, aby sa vykonala tepelná dezinfekcia.
  • Používajte cirkulačný systém teplej vody pre domácnosť.
  • Odstráňte diskontinuity v tepelnej izolácii a nahraďte tú, ktorá je opotrebovaná, vlhká alebo nevyhovuje požiadavkám, novou izoláciou, ktorá má vhodnú hrúbku a čo najnižšiu tepelnú vodivosť.
  • Pravidelne dezinfikujte rozvody teplej vody.
  • Správne vyvážte systém, aby ste eliminovali zóny s príliš nízkym prietokom, ktoré predstavujú hrozbu nebezpečne znížených teplôt alebo stagnácie vody.
  • Odstráňte takzvané „slepé uličky“. Ak takéto odbočky nemožno vylúčiť, voda v nich sa musí pravidelne prehrievať.
  • Zabezpečte správny technický a hygienický stav systému.

Najvyšší počet prípadov legionárskej choroby zaznamenaný v roku 2014

So 6 941 hlásenými prípadmi bola miera legionárskej choroby v EÚ/EHP v roku 2014 13,5 prípadu na milión, čo je najviac, aké sa kedy pozorovalo. To je v súlade s rastúcim trendom pozorovaným v období rokov 2009 – 2014, a to bez ohľadu na vypuknutie veľkej komunity, ku ktorému došlo v roku 2014 vo Vila Franca de Xira neďaleko Lisabonu v Portugalsku, čo výrazne prispelo k vysokému počtu hlásených prípadov. Ďalšie vyšetrovanie, ako napríklad analýza meteorologických podmienok priaznivých pre legionársku chorobu, môže vysvetliť ďalšie dôvody tohto nárastu.

Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko predstavovali 74 % všetkých prípadov. Zoznam ohnísk legionárskej choroby nájdete tu

Aké je riešenie?

Aby sa znížilo riziko kontaminácie legionelami, mala by sa zabezpečiť správna teplota vody. Vo veľkých zariadeniach (hotely, kúpaliská, kúpele a nemocnice) je dôležitá najmä mikrobiologická čistota rozvodov vody. V takýchto prípadoch sa odporúčajú správne riešenia teplej úžitkovej vody.

Buďte o krok vpred s naším newsletterom!

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber nášho newsletteru a získajte viac exkluzívneho obsahu, ako je tento, ešte pred jeho zverejnením na našej webovej stránke. Buďte prví, ktorí budú dostávať štatistiky, aktualizácie a cenné informácie priamo do vašej doručenej pošty. Nepremeškajte – pridajte sa k našej komunite ešte dnes.